2 Rajd pod Kopcem – podsumowanie

Śląska Liga Rajdowa wróciła pod Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich aby na swoim wspaniałym torze zorganizować drugą edycję Rajdu pod Kopcem.
Na starcie pojawiło się 39 zawodników – zgadza się, mamy frekwencyjny rekord! Zawodnicy rywalizowali na ośmiu odcinkach specjalnych, które zostały rozegrane na trudniejszej – bardziej wyboistej nawierzchni – niż miało to miejsce podczas poprzedniej edycji. W kategorii Junior rywalizowało jedenastu mniejszych kierowców.
Czy rywalizacja była zacięta? No cóż, zawodników na miejscach 3,4,5 dzieliło na koniec rajdu pięć sekund, a siódmą lokatę separowało od szóstej 455 tysięcznych sekundy. Zdecydowanie nie można było narzekać na brak rywalizacji i przez cały rajd każdy z zawodników walczył o jak najwyższą pozycję.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne rajdy czterech debiutantów – Irka, Wojtka, Darka i Anię.

W kategorii Junior zwyciężył Jaś Mostowik (Peugeot 306 Maxi). Jaś kontynuuje swoją dominację – w tym sezonie nie przegrał w kategorii junior ani jednego odcinka specjalnego! Równocześnie Jaś zajął 10 miejsce w kategorii generalnej. Dalsze lokaty nie były już taką oczywistością. Podium skompletowali – Agnieszka Machała (Alfa Romeo GTAm 2000) i Paweł Kołodziejski (Mitsubishi Lancer EVO X). Dla Agnieszki była to okazja do powrotu do walki o drugie miejsce w kategorii generalnej. Paweł swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął na rajdzie w Szombierkach, gdzie znajdował się na końcu stawki. Znalazł się na podium po zaledwie czterech rundach rywalizacji na Śląskich OS-ach. Tak trzymaj Paweł! Miejsca 4 i 5 rozdzieliły między sobą siostry Kęsek – Majka i Emilia. Zaskoczeniem jest wyższa lokata młodszej z sióstr – Emilki, która skrupulatnie wykorzystała awarię starszej siostry i pokonała ją o niecałe cztery sekundy.

W głównej kategorii po raz kolejny ciężko było przewidzieć końcowe lokaty. Urzędujący mistrz ŚLRRC Wojtek Firlit w Hyundaiu i20 Coupe WRC nie miał łatwej przeprawy na Piekarskich szutrach. Walka o podium skończyła się dla Wojtka na 7 odcinku specjalnym gdzie drobna awaria zepchnęła go na 7 miejsce. Wojtkowi udało się na ostatnim odcinku wyprzedzić Adama w VW Polo R5, który przegrał szóstą lokatę o 455 tysięcznych sekundy. Organizatorzy imprezy Marcin i Dawid z RC ART zajęli kolejno 8 i 13 miejsce – na podkreślenie zasługuje pogoń Dawida, który po awarii na 4 OS-ie okupował 22 miejsce. Miejsca 4 i 5 zajęli kolejno Patryk Kuźma i Jarek Mostowik, których przez cały rajd, od pierwszego odcinka specjalnego dzieliło nie więcej niż trzy sekundy.
Najniższy stopień podium – ze stratą 22 sekund do miejsca drugiego zajął Krzysiek Woś w Peugeocie 306 Maxi, który wygrał jeden odcinek specjalny. Drugie miejsce, cztery zwycięstwa OS-owe, komplet punktów za Power Stage – to dorobek Piotrka Buckiego, który po niezliczonych pechowych awariach i czwartych miejscach osiągnął wreszcie upragnione podium. Dzięki temu Piotrek wdarł się szturmem na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i przez ostatnie dwie rundy z pewnością będzie walczył o utrzymanie tej pozycji. Ponadto wraz z Adamem i Rafałem jako APR Rally Team RC w VW Polo R5 zwyciężyli w klasyfikacji zespołowej. Rajd zwyciężył Michał Machała w Hyundaiu i20 Coupe WRC. Michał wygrał tylko dwa pierwsze odcinki, lecz na pozostałych był na tyle wysoko, aby aż do ostatniego odcinka specjalnego powiększać swoją przewagę. Zielony Hyundai Michała znalazł się na szczycie po raz czwarty w tym sezonie, co pozwoliło przedwcześnie przypieczętować tytuł mistrzowski Śląskiej Ligi Rajdowej RC 2020.

Dziękujemy naszemu nowemu partnerowi emotion karting, który ufundował vouchery dla zwycięzców rajdu. emotion karting zostaje z nami na dłużej i na innych rundach Śląskiej Ligi Rajdowej będzie można wylosować vouchery przejazdowe – tym sposobem każdy, niezależnie od zajętego miejsca w rundach ŚLRRC będzie miał szansę pokazać co potrafi na torze gokartowym.

Szczególne podziękowania dla organizatorów – ekipy RC ART, która dzielnie przygotowywała odcinki specjalne jeszcze ponad tydzień przed rajdem! (co należy podkreślić, gdyż trasa wcześniej była kompletnie niewidoczna z powodu opadów w sierpniu).